poniedziałek, 21 kwietnia 2014

GeoPackage w ArcGIS

Kontynuując wątek poruszony we wpisie SQLite i SpatiaLite w ArcGIS 10.2 chciałbym dziś wspomnieć o wsparciu dla OGC (Open Geospatial Consortium) GeoPackage w ArcGIS.


Zacznijmy jednak od tego czym jest GeoPackage? Przez niektórych ochrzczony jako "nowy shapefile", w rozumieniu standardu wymiany danych przestrzennych. Odniesienie do shapefile (wraz z całym bagażem jego historii i ograniczeń) być może obrazowe, nie jest jednak do końca trafne, choćby z powodu, że GeoPackage może także przechowywać dane rastrowe (w ograniczonym jednak stopniu na dzień dzisiejszy).Celem prac nad GeoPackage było opracowanie prostego formatu dostarczania i wymiany danych pomiędzy komercyjnymi i otwartymi pakietami narzędzi GIS, jak również pomiędzy urządzeniami stacjonarnymi i mobilnymi. Technicznie jest to schemat bazy danych SQLite.


GeoPackage jest częściowo wspierany przez ArcGIS od wersji 10.2.1, zaś w wersji 10.2.2 posiada wsparcie dla danych wektorowych. Zgodnie z zapowiedziami Esri planuje dodać obsługę danych rastrowych (ang. "raster tiles") w wersji 10.3 oraz rozszerzyć owe wsparcie również na urządzenia mobilne.


Praca z GeoPackage w ArcGIS wygląda analogicznie do opisanej we wpisie SQLite i SpatiaLite w ArcGIS 10.2, z tym, że zamiast rozszerzenia .sqlite dla nowo tworzonej bazy danych należy określić .gpkg, zaś parametr spatial_type jako "GEOPACKAGE". Przykład w ArcPy:import arcpy
arcpy.gp.CreateSQLiteDatabase("E:/temp/GeoPackage/my_test.gpkg", "GEOPACKAGE")

Ciekawostka: Na dzień dzisiejszy (data publikacji wpisu) dokumentacja Esri nie przewiduje takiej opcji jak GEOPACKAGE :) choć działa to doskonale w 10.2.2.


1 komentarz:

  1. Jak należy ułożyć pętlę, by klasyfikowała warstwy .shp powstałe w innej części programu po nazwie (np. kończące się na 2, 3 itp) i przenosiła do odpowiednich folderów (np. folder 2, 3 itp)?

    OdpowiedzUsuń